Tel: 660 765 705 lub 42 670 75 62 e-mail: gino6@op.pl
zabytki łodzi

Łódzkie zabytki mają wielokulturowe pochodzenie.

Zabytkami są świątynie różnych wyznań : łódzka archikatedra, kościół ewangelicki św. Mateusza na ulicy Piotrkowskiej, kościół ojców jezuitów na Sienkiewicza, cerkiew Aleksandra Newskiego. Fundatorami były fabrykanckie łódzkie rody: Scheiblerów, Poznańskich, Heinzlów i i wielu innych. W dawnych kościołach protestanckich są przepiękne witraże ze scenami starotestamentowymi a w łódzkiej archikatedrze był nasz papież.

Najwięcej zabytków jest skupionych wzdłuż ulicy Piotrkowskiej. Miasto Łódź było w założeniu osadą sukienniczą o charakterze tzw. ulicówki. Słynny poeta łódzki - Julian Tuwim mawiał jestem z miasta - Łodzi. Proste, drewniane domki tkaczy w następnym pokoleniu zamieniono na wspaniałe kamienice, obecnie zabytki: Schweikerta, Kindermana, Jarischa, Kruschego, Schichta, Seeligera, Kohna i innych.

Ponad 100 lat temu nie było telewizji, internetu i reprezentacyjne domy na głównej ulicy Łodzi pełniły rolę reklamy, świadczącej o wielkości firmy. Większość z nich była w pobliżu dawnego dworca Łódź- Fabryczna i łódzkich hoteli takich jak Grand czy Savoy. Na dole były sklepy a na piętrach mieszkania nawet 14-pokojowe. Tak mieszkał jeden z Silbersteinów, słynny nie tylko w Łodzi architekt Dawid Lande zajmował pokoi 9. Kamienice - łódzkie zabytki przynosiły dochód podobny jak średniej wielkości fabryka a czynsze były wyższe niż w Warszawie. Najbardziej okazała to kamienica Mendla Pinkusa na Zielonej.

Łódzką atrakcją są dawne fabryki włókiennicze. Przędzalnia Scheiblera - zabytek zamieniono na lofty- mieszkania. Kryzys 2008 roku spowodował, że większość mieszkań jest niezasiedlona.

Łódzka Manufaktura to największa atrakcja, w dawnej fabryce Poznańskiego pracowało jeszcze nie dawno prawie dziesięć tysięcy ludzi! Magnesem jest olbrzymi rynek a centrum handlowe jest tylko częścią kompleksu. Turyści przyjeżdżający do Łodzi zawsze chcą mieć tu czas wolny, po obejrzeniu innych zabytków miasta.

ZABYTKI ŁODZI I CIEKAWE OBIEKTY

Najnowszą atrakcją Łodzi jest Pasaż Róży przy ulicy Piotrkowskiej 3. Cała elewacja wyłożona jest tysiącami lusterek(według projektu Pani Joanny Rajkowskiej).

KONTAKT

Andrzej Maciejczyk - licencjonowany przewodnik miejski po Łodzi

Tel: 660 765 705 lub 42 670 75 62, E-mail: gino6@op.pl

92-434 Łódź, ul. Maćka z Bogdańca 5

Strona internetowa "www.przewodnik-lodz.pl" zostawia pliki cookies na Twoim komputerze w celu zbierania statystyk odwiedzin. Możesz zmienić ustawienia dotyczące magazynowania plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki stron. X